km düşürülmüş araç

KİLOMETRESİ DÜŞÜRÜLMÜŞ ARAÇ ALANIN HAKLARI

KİLOMETRESİ DÜŞÜRÜLMÜŞ ARAÇ ALANIN HAKLARI

Tüketici için sıfır km araç almanın maliyeti göz önüne alındığında eski bir model İkinci el otomobil satın almak daha cazip gelmektedir. Ancak ikinci el araçlar da sorunlu olabilmektedir. Bu sorunlardan birisi de araçların kilometresinin düşürülmesi hadisesidir. Piyasada kilometre sayacı ile oynanmış binlerce araç bulunuyor. Bazı durumlarda kilometresi düşürülmüş aracı anlamak uzmanı için bile oldukça zor olsa da bazı basit detaylara dikkat edilerek en azından durumdan şüphe duymak mümkün olabilir.

Peki bu hileli işlem nasıl olmaktadır? Bu işlemde iki farlı yöntem kullanılmaktadır. İlk yöntem eski tip dediğimiz sayaçlı kilometre düşürme işlemidir. Sayaçlı kilometre düşürme işleminde arabanın kilometre saati kısmına bazı özel cihazlarla müdahale edilerek istenilen kilometreye varana kadar devam ediliyor. Bu işlem en fazla yarım saat ile bir saat arası sürmektedir. Yeni nesil araçlarda genel olarak dijital gösterge kullanılmaktadır. Bu araçlarda ise aracın beynine bilgisayarla bağlanarak ilgili bölümde özel bir program vasıtası ile koruma durumu devre dışı bırakılarak istenilen kilometreye dönüştürülmektedir.

Kilometre Düşürme Nasıl Anlaşılır?

Müvekkillerimizin sıklıkla km düşürülmüş araç nasıl anlaşılır sorusunun cevabı teknik bir konudur. Öncelikle km düşürülmüş araç kilometrenin düşürülüp düşürülmediğinin otomobilin yetkili veya özel servislerde bulunan cihazlarına bağlanarak anlaşılması kesinlikle mümkün değildir. Yani araca kilometre düşürme cihazları ya da uygun aparatlar bağlanarak bir kilometre düşürme işlemi yapılmışsa herhangi bir arıza tespit ya da anlaşılması imkansızdır. Çünkü kilometre düşüm işlemi yapılırken aracın gösterge panelinde kilometre bilgisinin yazıldığı eproma müdahale edilerek eski kilometre cihaz tarafından siliniyor ve istenilen yeni kilometre yazılıyor.

Araçların kilometresinin düşürüldüğünü anlamanın, kilometresini düşürmek kadar kolay bir yolu yok maalesef. Belli başlı yolları izleyerek, aracı ve geçmişini araştırıp inceleyerek, ihtimaller üzerinden gitmek söz konusu oluyor.

  • Alacağınız aracın yetkili-özel servis bakım kayıtlarını dikkatle inceleyip, periyodik bakım evraklarına ve bakıma girdiği kilometreye dikkat edin. km düşürülmüş araç için bakım evraklarında bir anormallik oluşmaktadır. Farzı misal km düşürülmüş araç bir önceki servisine 150.000 km de girmiş ancak araç size satılırken 152.000 Km de ver son bakımın üzerinden iki yıl geçmiş. Bu durumda aracın bu kadar uzun süre boyunca servise gitmemiş olması ve yol yapmamış olmasından şüphe duymanız gerekir.
  • Alacağınız aracın plaka ve şasi numaralarından tramer (SMS Sorgu: 5664) sorgulaması yapılmalıdır. Ulaştırma bakanlığının TÜV-TÜRK muayene kayıtları sorgulanmalıdır. (2013 ve sonrası kayıtların yer aldığı unutulmamalıdır.) Özellikle km düşürülmüş araç şüpheniz varsa ptt km sorgu, hgs km sorgu, tüvtürk km sorgu yapılarak aracın geçmişi hakkında bilgi alınmalıdır. araç km sorgu araç pazarlığından sonra ilk yapılması gereken işlemdir. Zira araç expertiz ile kıyaslandığında çok daha maliyetsiz bir işlemdir.
  • Araç expertiz sokulduğunda aracın beygir gücü testi (dyno testi) düşük çıkıyorsa kesinlikle şüphe etmeniz gerekir.
  • Aracın sigorta kayıtlarında; şirket arabası, rent a car, taksi çıkması ya da kamuda kullanılmış araç olduğunun öğrenilmesi durumunda şüphe duyulmalıdır.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Davası Nasıl Açılır?

Kilometresi düşük araç satmanın hukuk açısından iki boyutu bulunmaktadır. Bu boyutlardan birisi cezai sorumluluk bir diğeriyse tazminat sorumluluğudur. Eğer ilgili kişilerin cezalandırılmasına yönelik bir talebiniz söz konusuysa usulüne uygun suç duyurusunda bulunularak suç kovuşturması yapılması sağlanması gerekmektedir. Cezalandırılmalarının yanında bir de zararın giderilmesi isteniyorsa bu durumda tazminat davası açılması gerekmektedir. Ceza davaları bakımından bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz. Tazminat davası için dava açmak istiyorsanız Whatsapp logosuna tıklayarak bizimle iletişime geçebilir veya ofisimizde bizleri ziyaret edebilirsiniz. 

Aracın Kilometresi Değiştirme Suçu Nedir?

Daha önceki yıllarda araç kilometresi düşürülüp satılması yargı makamlarınca yalnızca tazminat sorumluluğu olarak görülmektedir ve cezai yaptırım söz konusu olmuyordu ancak Yargıtay araç kilometre düşürme olaylarının artması yüzünden bu konuya bir el atmış ve karara bağlamıştır. Yargıtay 23. Ceza Mahkemesi, ikinci el oto satışında araç km düşürme eyleminin dolandırıcılık suçu olduğuna kanaat getirmiştir. Bu yüzden de bu tarz eylemlerde bulunan kişiler hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca satmış olduğunuz araç yeni sahibi tarafından iade edilerek tarafınıza dava açılabilir. Tüm bu sebepler yüzünden araç kilometre düşürme eylemlerinden kaçınmak gerekmektedir.

Ayıplı Araç Davası

Bir aracın kilometresinin düşürülmesi aynı zamanda ayıp teşkil etmektedir. Kilometresi düşürülmüş araçlara ilişkin tazminat davasının asıl dayanağı da bu gizli ayıbın satışa etkisidir. Km düşürülmüş araç için km düşürme olgusu mahkeme huzurunda ispatlandığı takdirde aracın ayıplı şekilde satıldığı kabul edilir ve 6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu ile alıcıya tanınmış hakların kullanılması söz konusu olur. Bu davalar çok teknik davalar olması sebebiyle dava açarken bir avukat hizmeti almanızı tavsiye etmekteyiz. Söz konusu davalarda kartal avukat, pendik avukat olarak hizmet vermekteyiz. 

Ayıplı Araç Satışı

Kilometresi Düşürülmüş Araç İhtarname Örneği

İhtar Eden                : Hasan  …… – 

Vekili                         : Av. Enes Tayyib YILDIRIM

                                    Cevizli mah. Bayraktar Sk. No:9 D:39 Kartal/İSTANBUL 

 

Muhatap                   : … ….

Konu                          : …. ….  plakalı ayıplı araç için yapılan satış sözleşmesinden dönme ve söz konusu aracın iadesi talebimizden ibarettir.

AÇIKLAMALAR

1 thoughts on “KİLOMETRESİ DÜŞÜRÜLMÜŞ ARAÇ ALANIN HAKLARI”

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İÇERİK KORUMALIDIR.
Konuşma Başlat
Danışma Hattı
Merhabalar,
Uzman Avukatımız sorunuza en kısa sürede cevap verecektir.